Як захистити себе, якщо Ви гіперчутлива людина?
Поняття ніперчутливості запроваджено американським психологом Елейн Ейрон. Для надчутливих людей характерна тонка душевна організація, вони дещо сором’язливі, вразливі та певною мірою тривожні.
Ситуація жорсткої боротьби чи конкуренції викликає в них почуття дискомфорту та перевантаженості.
При цьому такі люди дуже спостережливі і схильні до роздумів, помічають навіть найменші нюанси. Вони розуміють настрій та чудово розпізнають почуття інших людей.
Важливо, що це в жодному разі не психічний розлад чи захворювання. Це особистісна риса психічно здорової людини.
Сучасні дослідження показують, що близько 30% людей мають гіперчутливість.
Відповівши на такі запитання, Ви зможете визначити наскільки Ви чутливі. Відповідати треба так чи ні.
1. Ви чутливі до гучних звуків та різких запахів.
2. Коли Ви перебуваєте під тиском часу або обставин, то Ви можете почати втрачати контроль над ситуацією.
3. Ви гостро реагуйте на насильство.
4. Якщо Ви бачите, як інша людина страждає від болю, всередині Вас ніби «все стискається».
5. У великій компанії Ви почуваєтесь незатишно і швидко втомлюєтеся.
6. Якщо Ви бачите як принижують або кривдять інших (навіть незнайомих Вам людей) Ви сприймаєте це дуже гостро, начебто кривдять Вас самих.
Якщо на більшість питань Ви відповіли «так», то, швидше за все, Вам характерна гіперчутливість.
Тож на що ви повинні звернути увагу.
Перше. Серйозно ставтеся до своєї чутливості. Рахуйтеся з нею. Швидше за все, Ви вже чули: «Ну чому ти все так близько сприймаєш?», «Ну не сприймай усе так серйозно!», «Боже мій! Яка(ий) ти чутлива(ий)». Найчастіше це призводить до сумнівів у собі. Надчутливість це не привід сумніватися в собі або щось змінювати. Чи, тим паче, засуджувати себе за це. Прийміть це як частину вашої індивідуальності. Чудово, що у світі є такі люди, як Ви.
Друге. Розпізнавання та чітке знання того, що для Вас є стресом – один із важливих кроків до власного захисту. Добре допомагають записи в щоденнику з описом ситуацій, в яких Ви відчували дискомфорт: покупки у переповненому людьми ТЦ; коли навколо Вас надто багато суєти; спілкування з грубими людьми тощо. Завдяки самоспостереженню Ви отримаєте уявлення про ситуації, які Ви повинні або уникати, або скорочувати тривалість їх впливу на Вас. Наприклад, кінотеатр чи улюблене кафе можна відвідати тоді, коли там немає напливу людей.
Третє. Пам’ятайте, Вам потрібно більше відпочинку, ніж іншим. Це пов’язано з підвищеною сприйнятливістю Вашої нервової системи. Тривалі навантаження її перевантажують. У вас повинні бути паузи, коли ви можете побути одна (один), займаючись улюбленою справою або просто побути в тиші.
Крім цього, подумайте про те, як Ви можете організувати для себе паузи під час роботи (буквально пару хвилин)?
Четверте. Для Вас характерна підвищена емпатія, люди швидко це розуміють і використовують Вас, щоб вилити Вам свою душу. Якщо Ви відчуваєте, що в певний момент це викликає у Вас внутрішню напругу, Ви маєте повне право ввічливо зупинити важку для Вас розмову.
Не забуваймо про молитви, медитації, духовні практики, тілесні практики, мистецтво, музика, психотерапія, прогулянки, мандри, наведення порядку, донати ЗСУ
P.S. Передаю привіт всім моїм братам і сестрам по гіперчутливості. І співчуваю. Гіперчутливість і війна – це речі не те що не поєднувані, це інколи просто жахіття …
До речі, а якими способами Ви звикли допомагати собі?