Категорії
Блог

Свобода волі і свобода вибору…

Свобода волі, свобода вибору і недоторкане сокровенне як основа щасливих стосунків між людьми.

Вже кілька днів в мене в голові крутиться інформація про свободу волі людини, про вибір і про те, що насправді щодня ми мусимо вибирати (хоч не завжди свідомо).

Ми щодня обираємо, чи залишатись з нашим партнером (навіть якщо в шлюбі енну кількість років), чи далі працювати там, де працюємо, чи дружити з тими, чи іншими людьми, чи бути в якісь спільноті людей і т.д. Навіть якщо людина вважає, що вона не має вибору, чи мусить плисти по течії – це теж вибір.

Але от свобода вибору часто і міцно переплітається зі свободою волі. Ми не в праві порушувати ні свою волю (бо вилізе соматикою), ні волю іншої людини, навіть з “найкращими помислами”.

В багатьох казках (але лише в тих, що народні) дуже тонко і чітко описана ця проблематика – свободи волі.
Згадайте українську народну казку “Кривенька качечка”. Дід з бабою кинули в вогонь гніздечко качечки, коли підглянули, що качечка перетворюється в прекрасну дівчину, яка їм стареньким допомагає… Під виглядом благих намірів (а насправді через жорстокий і цинічний егоїзм), вони знищили дуже важливу частину дівчини, позбавивши її ресурсу, внутрішнього прихистку і по суті індивідуальності.

До того часу дівчина щодня обирала залишитись у стареньких і ніжно дбати про них. Але коли недалекі старі вирішили позбавити її вибору, спаливши гніздечко і пір’ячко, – дівчина покинула їх. На прощання вона сказала, що якби вони не торкнулись її сокровенності – вона б назавжди лишилась з ними, а так вона змушена летіти від них.
Парадокс: поки вибір був – вона обирала залишатись і турбуватись про діда й бабу. А коли ж посягнули на волю дівчини (нібито з любові і піклування) – дівчина знайшла спосіб звільнитись від, по суті, тюрми, і врешті наростити нове пір’я.

Також в казці про принцесу-жабу. Коли наречений побачив, яка його дружина розпрекрасна, талановита, працелюбна і добра, то вирішив спалити жаб’ячу шкуру, щоб обмежити її волю, прикріпити до себе, щоб таке чудо ніде не ділось (читай: повністю володіти її природою). Що тоді сталось? Вона покинула його, а молодий чоловік змушений був пройти важкі випробування (подорослішати), щоб повернути її, знову завоювати її довіру і любов.

В казці про снігуроньку подібний мотив, але я не буду описувати всі сюжети казок на одну й ту ж тему.

Адже моя мета:
– розкрити тему необхідності свободи вибору для психічного і ментального здоров’я кожної людини;
– закцентувати увагу на тому, що людині вкрай потрібне її сокровенне, недоторкане, те, до чого не можна лізти без її дозволу, та ще й брудними руками; те, що вам розкриється лише тоді, коли сама людина так вирішить.

Тому, якщо ви справді дорожите стосунками з кимось, то дайте цій людині свободу. Не маніпулюйте страхом. І, головне, не лізьте в її сокровенне без запрошення.

І це збільшить шанси на міцну, щиру і довгу дружбу, любов, співпрацю, наставництво чи щасливе батьківство.

Юлія Дожджанюк
Психотерапевт.
Майстер моделювання карми.

Автор: Yulia Dozhdzhanyuk | Дата: 17 Листопада, 2023 |