ЩО ТАКЕ “РОБОТА НАД СОБОЮ”?
Одразу зазначу, що пишу з точки зору психолога та беру за основу свій досвід роботи з клієнтами.
На початок важливо підкреслити, що у кожної людини є частина психіки, яка називається “свідоме” і значно більша частина, яка називається “несвідоме”.
Ось оце несвідоме дуже впливає на людину, її думки, рішення, поведінку, самовідчуття і т.д.
Тож робота над собою пов’язана не лише з тим, що людина про себе знає, пам’ятає і усвідомлює, але і з тим, над чим вона навіть інколи не замислюється.
Маючи вже 18 років досвіду роботи психолога, я з часом виокремила такі основні запити, з чим до мене приходять клієнти в роботу.
1. Люди хочуть щось в собі розвинути (риси, вміння, можливості).
Такий запит є наслідком деякої масової маніпуляції свідомістю. Це можуть бути нав’язані образи та шаблони успішної людини; чи то риси, до яких варто прагнути кожному, кожній.
Наприклад: розвинути впевненість в собі, активність, високу самооцінку та ін. Тобто в клієнтів є картинка про щасливу і успішну людину і, відповідно, є прагнення стати такими ж.
Проте дорога виявляється в зворотньому напрямку, а саме: ми починаємо працювати над поверненням до своєї ПРИРОДИ. Адже ці всі образи “успішності” та “щастя” можуть не мати нічого спільного з істинною суттю клієнта і тому прагнення відповідати цьому шаблону може людину не наближати до щастя та здоров’я, а, навпаки, віддаляти.
Під впливом величезного сучасного інформаційного шуму дуже легко загубити контакт з собою і повестись на не свої мотиви, не свої мрії.
Згадайте лише, коли ви йшли на поводу чужих цілей і інтересів (хай навіть дуже спокусливих, але не ваших), чи відчували ви щастя? Швидше за все ні.
Ще давньоримський філософ Сенека казав: “Жити щасливо і жити згідно зі своєю природою – це одне і те ж”.
Тож якщо людина рухається у напрямку пізнання себе, розкриває сама для себе свою природу, то вона має можливість врешті почати ЖИТИ СЕБЕ.
Це означає враховування саме СВОЇХ: цілей, цінностей, потреб, інтересів, психологічних та фізичних особливостей.
Саме цим клієнт і займається в моєму кабінеті психолога, приділяючи собі (і тільки собі) годину часу та отримуючи роз’яснення, інтервенції та зворотні зв’язки від мене як спеціаліста.
2. Люди приходять, щоб чогось позбутись. Наприклад, позбутись страхів.
По-перше, це велика ілюзія, бо замість того, щоб позбутись страху, який ми усвідомлюємо (тобто страх є на свідомому рівні), людина його “заштовхує” глибоко в несвідоме і тоді виникає парадокс: страх на людину ще більше впливатиме, але у зміненому вигляді. Тобто тепер його важко буде розпізнати, адже це вже буде не просто страх, а генералізовані тривожні розлади, панічні атаки, соматичні симптоми та ін.
Тут згадуємо фразу Ісуса про те, що на місце одного демона прийде семеро. Це якраз про це.
Ви тоді спитаєте: “Ну добре, якщо страху не потрібно позбуватись, то що ж тоді?”
Відповідаю.
Страх потрібно називати, ДОСЛІДЖУВАТИ. Навіть подружитись з ним, якщо хочете. Таким чином він почне працювати на вас, бо не буде мати аж такої сильної емоційної влади над вами. Навпаки.
Я часто кажу своїм клієнтам: “Називайте і проговорюйте свої почуття і те, що з вами відбувається, адже назване втрачає над вами владу”.
Те, що назване, – вже оформлене в слово і оформили це ВИ! Тобто ви вже є в сильній позиції і саме з цієї позиції відбувається переусвідомлення себе, дослідження своєї історії, причин, наслідків, а також поступовий вихід на інші гармонійніші рівні взаємодії з собою, психологом та світом.
3. Люди приходять з чимось розібратись, щось про себе усвідомити. Це чудовий запит.
Знаєте, дуже тривожний дзвіночок, коли людина вважає, що вже все усвідомила, все знає і все “пропрацювала”. Найчастіше це якраз означає “загнала в несвідоме”.
Але тут немає сенсу сперечатись, бо така людина в роботу не піде, а піде в ілюзію чи в ейфорію. А своїми знаннями та вміннями я ділюсь саме в роботі, а не в дискусіях.
Як висновок скажу, що немає нічого більш цікавого, глибокого та багатогранного на цій землі, ніж природа та душа людини. Працювати над собою, звичайно ж, не просто, але це вартує тих зусиль та ресурсів, які на практиці себе цілком виправдовують.
Будьте собою. Будьте щасливі.
Юлія Дожджанюк
Психолог. Психотерапевт.