Езотерика та психологія. Де межа?
Езоте́рика (від грец. ἐσωτερικός — внутрішній) — сукупність знань, призначена для обмеженої групи осіб, яка є альтернативою до загальноприйнятих, офіційно визнаних знань.
Психоло́гія (від грец. ψυχή (psyché) — душа, дух; λόγος (logos) — вчення, наука) — дослівно: наука про душу.
Скажу одразу, що для багатьох людей астрологія, магія, тарологія, робота з несвідомим – це все одне й те саме. Хоч ці речі інколи принципово різні, та все ж основна маса людей так не думає, бо це все езотерика (колись ще називали єресь). Відомо, що єретиком та езотериком вважався і сам Галілео Галілей, який почав говорити щось про круглу землю та плями на Сонці. І лише папа Іоан Павло ІІ зняв з нього це “звання”.
Цікаво, що визначення психології як “науки про душу” теж звучить досить езотерично))) Але тут скажу, що психологія – це достатньо молода офіційно визнана наука, тому езотерикою не є. Асторологія, до прикладу, є значно старшою наукою, однак вона не визнана офіційно, тож автоматично стає езотерикою.
На мою думку, кожен довго працюючий психолог є трохи езотериком в тому плані, що буквально нутром чує клієнта, відчуває його внутрішній світ, вміє настроїтись на його “хвилю”. Крім того, дуже часто в досвідченого спеціаліста прекрасно напрацьована інтуіція і своя система роками вироблених так званих “маячків”, на які психолог опирається в роботі. Звісно ж, це все не входить в офіційні методи роботи, тому це чистої води езотеричні категорії.
Я працюю психологом 20 років і, маючи додаткові спеціалізації арттерапевта, казкотерапевта та ін. можу сміливо сказати, що, наприклад, казки та сновидіння сповнені символами, які неможливо сприймати та інтерпритувати за допомогою якоїсь системи знань, адже офіційні системи скоріше можуть працювати зі знаками, а не з символами; або ж “обрізати” символи інтелектом (інколи емпатією).
Досвідчений психолог розкриває все своє нутро, всю свою “чуйку”, шосте чуття, інтуіцію та екстрасенсорику, щоб вловити, сприйняти ціле емоційно-інформаційне поле даного символа.
Цей символ – продукт несвідомого клієнта. І ми мандруємо барвистим та витіюватим світом несвідомого так само як споглядаємо картинну галерею. Інтелектом не осягнеш, лише спантеличиш, лише сполохаєш те тонке невидиме рядно, яке клієнт ризикнув довірити своєму психологу.
Цими символами просякнуті і Таро, які Карл Юнг роками досліджував і завдяки яким винайшов поняття архетипу. Видатний психотерапевт, психіатр та дослідник говорив про архетипи як про автономно діючі інстинктивні сили в глибинах несвідомого, які працюють у психіці людини так само, як інстинкти працюють в тілі.
З архетипами ми можемо зустрітись в тих самих казках, снах, видіннях… На думку вченого, їх характер універсальний для всього людства.
Люди у всіх часах та культурах складали історії та співали про архітипову Мати, Батька, Спасителя, Закоханих, Блазня, Мудрого старця та Диявола…
Цінність для психології тут полягає в тому, що, зустрівшись з архетипом (особливо з непрИйнятим та неінтегрованим в особистість), клієнт видає емоційну реакцію. Це свідчить про те, що людина знаходиться під маніпуляцією архітипу і ось з’являється шанс звільнити себе від його натиску, і, як наслідок, нарешті робити СВІЙ свідомий вибір.
Щодо Таро, то достеменно ніхто не знає, як саме воно виникло. Але найчастіше сходяться на тому, що Таро розробили в Провансі в XII столітті такі собі альбігойці – представники ХРИСТИЯНСЬКОЇ гностичної “секти”.
Це були символічні зображення альтернативних знань про земний та духовний шлях людини. Створене Таро було через несприйняття корупції та розпусти, які панували на теренах офіційної християнської церкви.
Звичайно, всі альбігойці були за це знищені, а от Таро ні😁
Вважається, що найбільш наближеним до джерела було саме Марсельське Таро (яке К. Юнг досліджував), адже там немає автора і немає “інструкцій” до прочитання символів. Саме тому вони, як і народні казки, спрямовані до нашого внутрішнього єства, а не до інтелекту.
А це означає, що є сильним інструментом для САМОПІЗНАННЯ людини, а не для заглядання в майбутнє, чи для магічних ритуалів (як зараз прийнято сприймати і використовувати).
Поясню. Те, як розміщені по порядку великі аркани, дає нам уявлення про те, з яким досвідом людина може мати справу на шляху. Це як карта нашого земного та духовного шляху.
Крім того, старші аркани – це екрани для проекцій і вони є тими гачечками, за які хапається уява і ця проекція слугує дуже корисним ПСИХОЛОГІЧНИМ інструментом на шляху до самопізнання.
Кожного разу, коли я використовувала інструмент Таро за запитом клієнта, це було глибинне особистісне пропрацювання, яке в результаті сприяло наступним трансформаційним процесам.
Сподіваюсь, цим дописом я трохи розвіяла стереотипи про деякі езотеричні напрямки.
В жодному разі не мала на меті спантеличити мого читача, хоч, судячи з розмов, багато людей протиставляє психологію езотериці і навпаки.
Моєю метою було лише показати, що досвідчений психолог завжди трохи езотерик.
І ще одне дуже важливе. Якщо езотерик не має елементарних психологічних знань, то яким би він не був усвідомленим, прокачаним та екстрасенсорним, він однак може зашкодити людині.
Він може бути сто разів правий у своїх зчитках, але який з них сенс, якщо вони обслуговують лише его спеціаліста, а не психологічне здоров’я клієнта.
Дякую, що дочитали аж сюди🥰
Юлія Дожджанюк психолог, психотерапевт, майстер-енергет.